Bezpodatkowa sprzedaż aktywów

Optymalizacja podatkowa nadal jest możliwa wbrew podjętym przez rząd działaniom. Jedna z metod optymalizacji podatkowej pozwala na sprzedaż dowolnego aktywa bez podatku.

Wymiana udziałów

Metoda wykorzystuje tzw. wymianę udziałów (share swap). Poniżej pokrótce przedstawiamy główne założenia optymalizacji podatkowej sprzedaży aktywów.

  • Spółka A posiada aktywo (np. nieruchomość), które może zostać sprzedane.
  • Inwestor chce zapłacić za aktywo cenę 1.000.000 PLN.

Gdyby Spółka A sprzedała aktywo musiałaby zapłącić podatek dochodowy (załóżmy, że wktywo jest w pełni zamortyzowane więc podatek wyniósłby 190.000 PLN). Istnieje jednak metoda, która pozwala na bezpodatkową sprzedaż aktywa (tu: bezpodatkową sprzedaż nieruchomości).

W myśl tej metody, Spółka A wnosi aportem nieruchomość do nowoutworzonej spółki B (krok 1). Inwestor przystępuje z wkładem gotówkowym (1.000.000 PLN) do Spółki B (krok 2).  Następnie Spółka A tworzy specjalną spółkę (SPV), z którą wymieni się udziałami spółki B (krok 3). Na samym końcu następuje umorzenie udziałów SPV w spółce B zaś Inwestor staje się właścicielem aktywa „zaparkowanego” w spółce B (krok 4).

optymalizacja podatkowa

Jak sprzedać aktywa bez podatku

 

Kontakt z kancelarią

optymalizacja podatkowaOptymalizacją podatkową zajmuje się w naszej kancelarii Tomasz Kosieradzki, partner, doradca podatkowy. Zapraszamy do kontaktu z Tomkiem:

email: tkosieradzki@a-rt.pl

tel. 608 588 511